DZIAŁANIE KUCHNI

Posiłki dla gości pobytowych


Restauracja hotelowa działa głównie na potrzeby pałacowych gości. Dla gości hotelowych restauracja jest czynna codziennie do północy, kuchnia do 23.00. Godziny posiłków należy uzgadniać z recepcją hotelu.

Posiłki dla gości z zewnątrz

W miesiącach wiosenno-letnich (maj-sierpień) jesteśmy otwarci dla gości z zewnątrz w niedziele i święta oraz wybrane terminy w środku tygodnia. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt w celu upewnienia się, że rezerwacja w danym dniu jest możliwa.

Jeśli życzą sobie Państwo zorganizować przyjęcie prosimy o kontakt z pracownikami hotelu w celu potwierdzenia terminu i ustalenia menu.

SERWOWANA KUCHNIA

W restauracji serwowane są zarówno dania kuchni międzynarodowej jak i specjały kuchni regionalnej i staropolskiej w nowoczesnym wydaniu. Szef kuchni kładzie specjalny nacisk na wykorzystanie zdrowych, świeżych i ekologicznych produktów, z których część pochodzi z przypałacowego sadu i ogrodu. Pałacowa kuchnia może się poszczycić chlebem na zakwasie domowego wypieku, ziołami z własnej suszarni czy też wykonanymi tradycyjnymi metodami przetworami (powidłami, sokami i nalewkami). Wykorzystanie takich produktów zapewnia wrażenia smakowe, aromatyczne i estetyczne na najwyższym poziomie.

MENU

Menu sezonowe na zamówienie – lipiec 2017 (wersja PDF)

Menu na przyjęcia (wersja PDF)