Podlasie oraz tereny nadbużańskie to region bogaty w historię, zabytki i wydarzenia. Pałac Cieleśnica położony jest w oddaleniu ok. 20 km od Białej Podlaskiej i trasy A2 oraz ok. 15 km od Janowa Podlaskiego. Podobna odległość dzieli Cieleśnicę od Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu.”, jest to więc idealne umiejscowienie aby wypocząć w ciszy i spokoju oraz poznać liczne uroki okolicy.

W pobliżu mogą Państwo zwiedzić:

(1) Stadninę Koni Arabskich w Janowie Podlaskim, która istnieje od 1817 roku i jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. To właśnie tu, każdego roku, zjeżdżają się miłośnicy koni aby wziąć udział w słynnej na świecie aukcji Koni Arabskich Pride of Poland.

(2) Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, gdzie znajdują się liczne rezerwaty przyrody, min. „Czapli Stóg”, „Łęg dębowy”, „Szwajcaria Podlaska” i „Stary Las”. Można tu odetchnąć świeżym powietrzem, podziwiać dziewiczą przyrodę i malownicze nadbużańskie krajobrazy oraz wziąć udział w spływie kajakiem lub tratwą.

(3) Wieś Neple uroczo położoną na obszarze poprzecinanym zakolami rzeki Krzny i starorzeczami Bugu, tzw. bużyskami. Miejsce to szczycie się bogatą historią i licznymi zabytkami, takimi jak dawny zespół dworski, barokowy kościół parafialny, tzw. „Biały Dworek”, czy głaz kamienna baba pochodzący z okresu wczesnego średniowiecza.

(4) Miejscowość wypoczynkową Serpelice położoną nad samym brzegiem rzeki Bug. Miejsce to zapewnia liczne atrakcje, min. wypożyczenie łódek i kajaków oraz rejs statkiem po rzece Bug. Teren ten to również idealne miejsce dla amatorów spacerów, wędkowania, czy fotografii.

(5) Liczne sanktuaria rzymsko-katolickie min. w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i Pratulinie.

(6) Cmentarz tatarski w Studziance.

(7) Jedyną w Polsce, przepiękną cerkiew unicką w Kostomłotach.

(8) Okazały zespół cerkiewno-klasztorny w Jabłecznej.

(9) Górę Grabarkę będącą sercem prawosławia w Polsce. Położona 12km od Siemiatycz Góra Krzyży jest prawosławnym sanktuarium słynącym z wielu uzdrowień.

(10) Miasto Drohiczyn, historyczną stolicę Podlasia i jeden z czterech dawnych grodów koronacyjnych obok Gniezna, Krakowa i Warszawy. Miejsca godne zwiedzenia to Góra Zamkowa ze wspaniałym punktem widokowym na Dolinę rzeki Bug oraz zabytki sakralne takie jak Katedra i Kolegium Pijarów z XVIII w.

(11) Wieś Niemirów, w której organizowane są przeprawy promowe rzeką Bug. W przeszłości, w okolicach tego miejsca rozegrało się kilka bitew i potyczek m.in. w czasie powstania styczniowego i podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r, stąd też można tu obejrzeć kilka bunkrów, cmentarz katolicki z zabytkowymi grobami oraz pozostałości cmentarza żydowskiego.

(12) Miejscowości Mielnik i Zabuże gdzie od maja do października istnieje możliwość przeprawy promowej przez rzekę Bug, zarówno dla osób, jak i samochodów osobowych. W Mielniku znajduje się również jedyna w Polsce czynna odkrywkowa kopalnia kredy, której początki eksploatacji datowane są na VI wiek.

(13) Wieś Kornica, która w XIX wieku była znana z wydobycia kredy. Najstarszym zabytkiem miejscowości jest kapliczka z 1835 roku oraz zespół kościoła parafialnego wzniesiony 1905 roku.

(14) Wieś Krzyczew, gdzie znajduje się XVII-wieczny drewniany kościół na skarpie, XIX wieczny dwór i cmentarz unicki.

(15) Pozostałość po Zespole Pałacowo-Parkowym Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, gdzie obecnie mieści się Muzeum Południowego Podlasia. Muzeum to posiada bogate zbiory materialnej Kultury Ludowej Południowego Podlasia, największą w Polsce kolekcję ikon (1400 obiektów), a także kolekcję malarstwa poświęconego tematyce koni czystej krwi arabskiej.

(16) Twierdzę Brzeską, która stanowi zespół fortyfikacji wzniesionych przez Imperium Rosyjskie w 1. połowie XIX wieku przy ujściu rzeki Muchawiec do Bugu.

(17) Wieś Nosów, gdzie znajduje się parafialna cerkiew prawosławna wzniesiona w 1862 r. Godnym polecenia obiektem turystycznym wsi jest także murowany dwór z drugiej połowy XIX wieku, który został przekształcony w pałacyk w stylu neorenesansu włoskiego.